Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk został utworzony na podstawie uchwały Prezydium PAN z dnia 10 grudnia 1980 r., zatwierdzonej przez Prezesa Rady Ministrów dnia 5 stycznia 1981 r. Osobowość prawną uzyskał decyzją Prezesa Polskiej Akademii Nauk z dnia 7 października 1999. Statut Instytutu jest dostępny tutaj.

Misja Instytutu

Misją Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN jest analiza mechanizmów rozwoju społeczno-gospodarczego, rozpoznawanie warunków determinujących utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu gospodarki Polski, podnoszenie dobrobytu i poprawę jakości życia mieszkańców oraz diagnozowanie problemów gospodarczych dla potrzeb procesów kreowania polityki gospodarczej i społecznej.

Instytut realizuje misję przez prowadzenie pogłębionych i spełniających wymagania doskonałości naukowej badań w zakresie teorii ekonomii i polityki gospodarczej, a od pewnego czasu także w obszarze teorii i praktyki zarządzania. W ostatnich latach realizowane w Instytucie programy badawcze w coraz większym stopniu opierają się na wykorzystaniu zaawansowanych metod ilościowych i współpracy z zagranicznymi ośrodkami badawczymi, a ich wyniki prezentowane są w uznanych i wysoko notowanych wydawnictwach zagranicznych, a także zagranicznych i krajowych konferencjach oraz seminariach naukowych.

Działania Instytutu obejmują także inicjowanie dyskusji i popularyzację wiedzy o ważnych i aktualnych problemach i wyzwaniach z obszaru nauki ekonomii i polityki gospodarczej. Ważnym wymiarem realizacji misji jest stałe doskonalenie zarządzania zasobami ludzkimi, w tym zwłaszcza przez wspieranie rozwoju pracowników oraz tworzenie inspirującej atmosfery pracy. Naszym celem jest zapewnienie takiego środowiska pracy, w którym każdy pracownik ma poczucie
wolności wyboru przedmiotu i metody badań oraz ma szanse na wykorzystania posiadanego potencjału intelektualnego i wykazanie się innowacyjnością w realizacji zamierzeń naukowych.

Cele strategiczne

Już od paru lat INE PAN jest w procesie głębokiej transformacji, która rozpoczęła się w 2015 r., i opiera się na konsekwentnej realizacji kompleksowego programu działań zorientowanych na realizację dwóch strategicznych celów. Po pierwsze, dalszego wzmocnienia pozycji naukowej Instytutu w wymiarze krajowym i zagranicznym, przez zmianę struktury zatrudnienia, odmłodzenie kadry naukowej i wdrożenie systemowego podejścia w zakresie pobudzania aktywności naukowo-badawczej pracowników i organizacyjnego wspierania ich aktywności. Po drugie, umocnienia pozycji Instytutu i jego rozpoznawalności w krajowym środowisku ekonomistów akademickich, a także w kręgach administracji gospodarczej, eksperckich oraz biznesowych. Wyrazem wzmacniania pozycji naukowej Instytutu była skokowo rosnąca w ostatnich latach liczba publikacji w cenionych zagranicznych wydawnictwach.

Profil badawczy INE PAN

  • nierówności, dobrobyt i mobilność oraz implikacje dla polityki gospodarczo-społecznej
  • polityka pieniężna i fiskalna
  • innowacyjność przedsiębiorstw
  • budowa i wykorzystanie modeli wieloagentowych do symulacji wpływu polityk publicznych
  • finanse i bankowość
  • rynek pracy
  • sieci międzynarodowych centrów innowacji cyfrowych i ekosystemów, transformacja cyfrowa oraz innowacyjne modele biznesowe
  • transformacja energetyczna

Pracownicy Instytutu

Instytut zatrudnia trzydziestu pracowników naukowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopni doktora, doktora habilitowanego oraz występowania z wnioskiem o nadanie tytułu profesora w zakresie nauk ekonomicznych. Rada Naukowa Instytutu sprawuje funkcje opiniodawcze, doradcze oraz inicjuje kierunki prac naukowych. Przewodniczącym Rady Naukowej jest prof. dr hab. Stanisław Gomułka. Dyrektorką Instytutu jest dr Urszula Skorupska.

Poprzednimi dyrektorami Instytutu byli: prof. dr hab. Józef Pajestka (1981-1990), prof. dr hab. Cezary Józefiak (1990-1993), prof. dr hab. Marek Belka (1993-1996), prof. dr hab. Urszula Grzelońska (1996-1999),prof. dr hab. Zbigniew Hockuba (1999-2005), prof. dr hab. Leszek Jasiński (2005-2013), prof. nadzw. dr hab. Cezary Wójcik (2013-2015), prof. nadzw. dr hab. Piotr Krajewski (2015-2018), prof. dr hab. Andrzej Szablewski (2018-2022).

Polityka przeciwdziałania korupcji w INE PAN

W instytucie realizowana jest polityka przeciwdziałania korupcji, którą reguluje zarządzenie dyrektora nr 2/2021.
Treść zarządzenia oraz polityki dostępna jest pod linkiem.

Wczoraj i dzisiaj Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN
Podczas uroczystego spotkania w dniu 17 grudnia 2020 roku z okazji 40 rocznicy utworzenia Instytutu  Nauk Ekonomicznych PAN o Instytucie mówili:

  • Prof. Andrzej Szablewski, Dyrektor Instytutu: treść wystąpienia znajduje się pod tym linkiem.
  • Prof. Jerzy Osiatyński, były Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu: treść wystąpienia znajduje się pod tym linkiem.
  • Prof. Barbara Błaszczyk, Przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu: treść wystąpienia znajduje się pod tym linkiem.