Zbigniew Madej
Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych
Zakład Gospodarki Światowej
Dziedziny badawcze: polityka gospodarcza, transformacja ustrojowa, metodologia nauk ekonomicznych.
W sferze dydaktyki i badań naukowych pracuję od 1952 roku. Zacząłem jako asystent w katedrze ekonomii politycznej u profesora Jana Mujżela (Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Łodzi). W późniejszych latach jako asystent pracowałem na Uniwersytecie Warszawskim , gdzie pod kierownictwem profesora Włodzimierza Brusa otrzymałem stopień magistra i doktora. Tam również dostałem stopień doktora habilitowanego.
Zajęcia dydaktyczne prowadziłem także w Politechnice Warszawskiej.
Badania naukowe jako odrębny i samodzielny rodzaj aktywności podjąłem w Zakładzie Badań Ekonomicznych Komisji Planowania (1956–1959). Ich rezultaty wykorzystałem w pracy doktorskiej („Zysk w gospodarce socjalistycznej”).
W ciągu ponad siedmiu lat zajmowałem się koordynowaniem badań naukowych w skali kraju pracując w byłym Komitecie Nauki i Techniki. Z ramienia tej instytucji przebywałem przez osiem miesięcy w USA, jako stypendysta Eisenhower Exchange Fellowships, badają tamtejszą organizację B+R. Zgromadzone tam informacje oraz doświadczenie zdobyte w KNiT wykorzystałem w rozprawie habilitacyjnej („Nauka i rozwój gospodarczy”). Wtedy właśnie uczestniczyłem we wprowadzaniu systemu B+R w Polsce, łącznie ze statystyką dotyczącą zatrudnienia w placówkach badawczych, nakładów finansowych na badania i wdrożeń wyników prac badawczych, które w udoskonalonej postaci stosowane są do czasów obecnych. Podobnie postępowałem w innych instytucjach, łącząc praktyczną działalność z zainteresowaniami naukowymi.
Od 1985 r. pracuję w INE PAN. W ramach współpracy z Rosyjską Akademią Nauk dwa lata (1989-1991) przebywałem w Moskwie, badając tamtejszą transformację systemową. Na tej podstawie opublikowałem w 1993 roku książkę pt. „Rosyjskie zmagania cywilizacyjne”. W następnych latach prowadziłem w INE PAN badania nad gospodarczym rozwojem Rosji. Otrzymałem dwa indywidualne granty z Komitetu Badań Naukowych oraz uczestniczyłem w trzech innych poza INE PAN.
W latach 1994–2002 byłem kierownikiem katedry ekonomii w Wyższej Szkole Businessu i Administracji, zaś od 2003 do 2011 podobną funkcję pełniłem w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.
Prowadziłem dwa tematy badawcze finansowane przez Komitet Badań oraz uczestniczyłem w trzech innych. Jestem członkiem Komitetu Prognoz „Polska 2000 plus” przy Prezydium PAN. Należę do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, w którym przez kilka kadencji byłem wiceprezesem Zarządu Głównego. Opublikowałem 12 książek i ponad 100 artykułów oraz przygotowałem wiele ekspertyz.
Najważniejsze publikacje: