Ryszard Bugaj
Profesor nadzwyczajny, dr hab. nauk ekonomicznych
Zakład Polityki Gospodarczej
Dziedziny badawcze i obszar zainteresowań: funkcjonowanie gospodarki, finanse publiczne
Studiował na wydziale Ekonomii Politycznej UW. Relegowany po zajściach marcowych, podjął pracę zawodową, m.in. w Instytucie Planowania. W 1971 pozwolono mu formalnie zakończyć studia na UW, a od 1972 (wraz z całym zespołem na zasadzie oddelegowania) pracował w Komisji Planowania (wdrażanie reformy „WOG-skiej”). Potem powrócił do Instytutu Planowania.
Uczestnik opozycji demokratycznej. Po powstaniu KOR-u dużo publikował w drugim obiegu, a także uczestniczył w innych działaniach środowisk opozycyjnych. Po powstaniu Solidarności kierownik OPSZ KK Solidarność, a także doradcą KK i członkiem władz regionalnych Związku. Internowany po ogłoszeniu stanu wojennego.
Zatrudniony w INE PAN od 1982 r., nadal pełnił funkcje doradcze na rzecz Solidarności, publikował w II-gim obiegu, współredagował pismo niezależne („21”). W 1989 obronił pracę doktorską przygotowaną pod kierunkiem prof. J.Mujżela (o reformach polskiej gospodarki nakazowo-rozdzielczej). Członek Komitetu Obywatelskiego przy L.Wałęsie, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Poseł na Sejm w latach 1989-1997. W X kadencji Sejmu przewodniczący komisji budżetowej.
Założyciel i przewodniczący stowarzyszenia Solidarność Pracy. W powstałej w 1992 roku Unii Pracy przewodniczący jej Rady Krajowej. Po przegranych przez UP wyborach w 1997 roku powrócił do INE PAN, gdzie przygotował w 2004 roku rozprawę habilitacyjną. Zaczął też pracę dydaktyczną. W 2009 roku podjął pracę (na cząstce etatu) jako doradca prezesa NBP. W podobnym okresie (społecznie) doradzał prezydentowi L. Kaczyńskiemu.
Najważniejsze publikacje: